תקופת התלמדות וחפיפה

חיפוש עבודה

אם אתם הולכים ברחוב וממש מחפשים מודעות כאן דרושים, או אם אתם ישר עוברים לעמוד האחורי בכל עיתון שאתם מקבלים לידכם כדי לחפש את מודעות הדרושים, כנראה שאתם מחפשים עבודה.

תהליך של חיפוש עבודה הוא לעיתים תהליך ארוך ומתיש, אם למדתם משהו חדש, עשיתם קורס או התמקצעתם במקצוע מסוים, השלב הבא הוא חיפוש עבודה, שלב לא פשוט ובעיקר מתיש.

לכל מקום עבודה יש את הדרישות המדויקות עבור העובד שהם מחפשים ואתם עוברים בין מקומות ומנסים להתאים למשבצת העובד שבדיוק חסרה לאותו מקום העבודה.

אם כבר הגעתם למקום עבודה וקבעתם ראיון, או שאתם עדיין בעיצומו של חיפוש עבודה, יש דבר חשוב מאוד לדעת, לפני שניגשים לתקופה הראשונה במקום עבודה חדש.

חשוב לדעת הכל על נושא ההתלמדות ועל תקופת החפיפה שעומדת בפני כל עובד  חדש, כמעט בכל מקום עבודה.

תשלום לעובד בתקופת ההתלמדות:

בתקופת ההתלמדות, מגיע העובד החדש למקום העבודה ומקדיש זמן רב מזמנו כדי ללמוד את העבודה החדשה.

בתקופה זו, המעסיק אינו מפיק רווח מהעובד החדש, ולעיתים אפילו מפסיד עובד בכך שאחד מעובדיו מלמד את העובד החדש את מה שעליו ללמוד כדי להשתלב במקום העבודה.

למרות שהמעסיק אינו מרוויח מאותו עובד בתקופת ההתלמדות, על המעסיק לשלם לעובד תשלום פי תעריף שכר המינימום.

זאת אומרת עובד שמגיע לעבודה במסגרת התלמדות או חפיפה, צריך לקבל שכר כאילו הוא עובד רגיל באותו מקום עבודה.

אם מעסיק לא משלם לעובד החדש, שכר לפי תעריף שכר מינימום הוא עובר על חוק שכר המינימום והדבר מהווה עבירה.

דברים נוספים שחשוב לדעת בנושא תקופת ההתלמדות המקום עבודה חדש:

  • עובד לא יכול לוותר על שכר בתקופת ההתלמדות, לכן כל מעסיק חייב לשלם לעובד חדש לפחות שכר מינימום על תקופת ההתלמדות, גם אם העובד ויתר על שכר או הסכים לקבל שכר נמוך יותר משכר המינימום הקבוע בתעריף.
  • יש מקרים בהם המעסיק יכול לדרוש מהעובד החדש להתחייב לתקופת עבודה מסוימת לאחר תקופת התלמדות שמימן המעסיק לעובד החדש.
  • גם אם בסוף תקופת ההתלמדות מחליט המעסיק שלא להעסיק את העובד שהיה בתקופת התלמדות בעבודתו, על המעסיק לשלם לעובד שהיה בתקופת התלמדות, את הכסף על כל זמן ההתלמדות, למרות שהעובד אינו התקבל לעבודה.
  • אם מעסיק הפר את הזכות של העובד החדש לקבל שכר מינימום בתקופת ההתלמדות, יכול העובד החדש לפנות לבית הדין האזורי לעבודה ולהגיש תביעה משפטית.
  • חשוב לדעת שתקופת התלמדות דומה בדינה לתקופת חפיפה, זאת אומרת אם עובד חדש מחליף עובד אחר ועל העובד החדש להגיע למקום העבודה ולערוך חפיפה עם העובד הישן במשך תקופה, העובד החדש צריך לקבל על התקופה הזו שכר מינימום כמו במקרה של תקופת התלמדות.

בכל מקרה שבו יש ספק – ניתן לפנות לעורך דין