זימון לחקירה

תוכן עניינים

כאשר מגיעה ההודעה שאדם מוזמן לחקירה, בין אם במשטרה או ברשות חוקרת אחרת כגון הרשות לניירות ערך, יכול הדבר לעורר חששות רבים, גם אם אותו אדם לא עשה דבר.

החוקר יכול ויאמר בטלפון שהאדם מוזמן למסור עדות בלבד, אולם בפועל כאשר הוא מתייצב למשרדים, הוא עלול למצוא את עצמו נחקר באזהרה כחשוד, כאשר פעמים רבות, מטרת הזימון הוא להפתיע את הנחקר.

לכן, ובכל מקרה של הזמנה להגיע "למסור עדות" במשטרה או ברשות אחרת ובטח כשמזומנים להיחקר כחשודים, מומלץ מאוד ליצור קשר ולהיוועץ בעורך דין פלילי. בכוחו של עו"ד פלילי מיומן בסוגי החקירה השונים, לסייע רבות לנחקר, החל מן השלב הראשון, והכול במטרה להימנע מהגשת כתבי אישום כנגדו או לצמצם את הנזק שעלול להיגרם לו.

חקירה פלילית, גם אם אינה מסתיימת בכתב אישום או בהרשעה בבית משפט, עלולה לגרום לתוצאות שליליות שנוגעות, למשל, לשמו הטוב של אדם, לסכומי כסף משמעותיים שעליו להשקיע ולחצים רבים שיכולים להימנע עם התכוננות נכונה לחקירה.

זימון לחקירה במשטרה

כאשר אדם מוזמן לתחנת המשטרה ואינו מגיע – הדבר עלול להגדיל את חשדות החוקרים, ויכול להוביל להוצאת צו שמחייב להגיע או אף לעיכוב ומעצר, כאשר לעיתים הדבר מוביל גם להרעת היחס של השוטרים כלפי הנחקר. לכן, כדאי מאוד לנחקר להתייצב לחקירה, אך רק לאחר התייעצות עם עו"ד פלילי.

לחוקרים ישנם כלים רבים והכשרה מקיפה לאסוף את המידע הדרוש להם במהלך החקירה. בעקבות זאת, הכרה של זכויות הנאשם והשיטות הנהוגות בחדרי החקירה היא חשובה יכולות להוריד מן הלחץ ולהגביל את כוחו של החוקר וכן למנוע טעויות שעלול לבצע הנחקר ובכך להזיק לעצמו.

זימון לחקירה ברשות לניירות ערך

לרשות לניירות ערך כוח גדול בכל הנוגע לתרמיות שונות בשוק ההון (למשל עבירות של סחר במידע פנים, הטעיית משקיעים, הלבנות הון ועוד), ובין היתר יש לרשות סמכויות חקירה.

לכן, כאשר מקבלים זימון לחקירה ברשות לניירות ערך, יש להיות מודעים היטב לאפשרויות השונות ולסמכויותיה של הרשות ולפנות בהקדם לעורך דין פלילי.

בדומה לכך, במקרה של זימון לחקירה במשטרה, החשוד יכול להגיע למתן עדות או לחקירה תחת אזהרה (חקירה כחשוד), כאשר בשני מקרים אלה יש להגיע לאחר התייעצות עם עו"ד פלילי.

טרם החקירה או מתן העדות, יש להתייעץ עם עורך דין מומחה לניירות ערך וזאת כאמור גם אם ההזמנה היא לכאורה רק למתן עדות, שכן גם מסירת עדות יכולה להיהפך לחקירה תחת אזהרה ויש להתכונן לכך.

במידה והנחקר הוא חשוד תחת אזהרה יש לו הזכות להיות מלווה בעורך דינו בעת החקירה. כמו כן, הוא יכול לדרוש שלא תחל החקירה לפני הגעת עורך הדין והוא זכאי גם לזכויות נוספות כגון זכות לשתוק ולא לומר דבר.

החקירות שמנהלת הרשות לניירות ערך הן בדרך כלל חקירות מורכבות הכוללות מידע חשבונאי וכלכלי מורכב, שדורש קיומם של מסמכים רבים. חקירות מורכבות אלו יכולות להיות ארוכות ויש להיערך להן כראוי באמצעות ייעוץ וליווי של עורך דין פלילי מומחה לניירות ערך.

 

שוטר

עורך דין מחויך
ייעוץ חינם עם עורך דין

המידע על מערכת המשפט הוא אינסופי. אם אינכם בטוחים לגבי סוגייה משפטית, צרו קשר וקבלו ייעוץ חינם עם עורך דין מנוסה!

מידע נוסף
ליגת העל בפורטוגל – חוויה בלתי נשכחת

מה זה גילוי מרצון? פורטוגל הפכה בשנים האחרונות לאחת המדינות הפופולריות ביותר למטרות תיירות ומגורים, אולם רבים אינם יודעים כי בפורטוגל יש תרבות עשירה של

ציטוטים של עורכי דין ותיקים

ציטוטים של עורכי דין ותיקים ברבות השנים הנפיקו עורכי דין מכל רחבי העולם ציטוטים בלתי נשכחים. עו"ד מירי ברונו מערכת המשפט בישראל – שפל חסר

מדבקות למשרד עורכי דין

מעוניינים לעצב מחדש את המשרד שלכם ולהעניק לו מראה חדש ומרענן? מעוניינים לבצע שינוי בחלל המשרד אך חוששים מהזמן הרב הכרוך בשיפוץ כולל? יש לנו

קוסם ליום הולדת במשרד עורכי דין

הרבה דברים השתנו מאז שהודיני הדהים את העולם בפעלולי ההיחלצות שלו, מה שלא השתנה הם ההתרגשות וההנאה שמביאים איתם מופעי קסמים. קוסם ליום הולדת במשרד

מה זה קרן פנסיה נבחרת ולמי זה מתאים

במדינת ישראל, נושא הפנסיה הוא אחד הנושאים היותר מפוקחים ומוסדרים בחוק. עד שנות התשעים של המאה הקודמת, היה חלק ניכר מהעובדים במשק מבוטח באמצעות קרנות

החוקים לגבי העסקת מטפל סיעודי

אחד מההורים שלכם הפך לסיעודי ואתם רוצים לדאוג עבורו למטפל? אם כך, טבעי שתרצו לדעת מה אומר בנושא הזה החוק ואיך אפשר לעשות את הדברים.