בחיי היומיום כולנו רגילים לשלוט היטב בכל המעשים שלנו.

ברור לנו שבכל רגע נתון אנחנו יכולים, לפחות באופן תיאורטי, להחליט מה נרצה לעשות. עם זאת, בבאת אחת ובלי שום הודעה מוקדמת כל אחד מאתנו עלול להפוך להיות נכה או לסבול ממחלות קשות שיקשו עליו את התפקוד.

מה עושים במצב כזה? מי יקבל בשמנו את ההחלטות החשובות והאם נוכל לעשות משהו מראש? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

 

ייפוי כוח מתמשך – למה זה כל כך חשוב?

בדיוק בשביל אותם רגעים ומצבים שבהם אנחנו כבר מאבדים את היכולת לקבל החלטות לגבי עצמו, קיים ייפוי כח מתמשך. זה נכון שזה יהיה מאוד נדיר לראות אדם בן עשרים בריא וחיוני חותם על ייפוי כוח כזה, אך כבר היו דברים מעולם, ובהחלט יכול להיות שעדיף להקדים תרופה למכה. מבחינת אוכלוסיית היעד אנחנו רואים שהחוק קובע בצורה חד משמעית: כל אדם שרוצה לקבוע מראש מי יקבל עבורו ובשמו החלטות בעתיד, במידה והוא לא יוכל לעשות זאת בעצמו, יכול לחתום על ייפוי כוח כזה. חשוב להבין: אותו אדם שחותם על ייפוי כוח כזה חייב להוכיח שהוא מבין את המשמעות של ייפוי כוח מתמשך, את המטרות שלו וגם את התוצאות שלו.

 

מה כולל ייפוי הכוח?

ישנן כמה אפשרויות בתחום הזה ולכן זה מאוד תלוי על איזה ייפוי כוח מחליט האדם לבחור. יכול להיות ייפוי כוח שבמסגרתו מיופה הכוח יהיה אחראי לכל העניינים הרצויים אך זה יכול להיות גם ייפוי כוח לנושא ספציפי בלבד. כמו כן, כמובן שמיופה הכוח חייב להסכים למינוי שנותן לו האדם שמיפה את כוחו. מבחינת החוק רק אדם שמלאו לו 18 יוכל למנות לעצמו מיופה כוח והכול חייב להיות חתום ומסודר בהתאם לחוק.

 

איפה עושים ייפוי כוח?

אם אתם חושבים, מסיבה כזו או אחרת, לעשות ייפוי כוח, צריך לפנות כמובן אל עורך דין שבקיא בתחום הזה או לחברה מקצועית שעוסקת בעניין. אומנם זה נכון שלרוב אנשים מבוגרים שמתחילים להיות חולים יחשבו על העניין הזה יותר ברצינות, אך חשוב להבין שאנחנו לא באמת יודעים מה יוליד יום. לכן, אם אתם בסך הכול בני שישים ואם אתם בריאים, זה עדיין לא אומר שלא כדאי לחשוב על העתיד. אנחנו לא יודעים באיזה רגע פתאום הכול ישתנה, ואם אתם לא רוצים להגיע למצב שבו מישהו מחליט עבורכם ואתם לא מכירים אותו בכלל, כדאי שתדאגו לעצמכם. בסופו של דבר, כאשר מדברים על אדם שלא כשיר יותר לקבל החלטות לגבי עצמו, המדינה תהיה לרוב זו שמחליטה עבורו. אם אתם לא רוצים שזה יקרה לכם ואם אתם לא רוצים ללכת לאיבוד, בחרו עוד היום את האדם שיהיה אחראי לקבלת ההחלטות במקומכם בעת צרה.

 

חוק וצדק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *