עובד שפוטר או התפטר מעבודתו, ועונה על התנאים של ביטוח לאומי – זכאי לקבל דמי אבטלה, עד שימצא עבודה חדשה.

עם זאת, בחלק מהמקרים העובד נדרש להמתין 90 ימים לפני שיוכל לקבל את דמי האבטלה. כיצד ניתן לבטל אותם?

 

מתי יש להמתין 90 ימים לפני קבלת דמי אבטלה?

עובד שפוטר מעבודתו מכל סיבה שהיא, ועומד בתנאים של ביטוח לאומי – זכאי לקבל את דמי האבטלה מיד עם פיטוריו. עם זאת, עובד שהתפטר מעבודתו מרצונו וללא הצדקה עניינית, יצטרך לחכות 90 ימים לפני שיהיה זכאי לקבל את דמי האבטלה.

 

כיצד ניתן לבטל את תקופת ההמתנה?

במקרים מסוימים, תהיה דרך לעקוף את המגבלה של ההמתנה ולקבל את דמי האבטלה מיד עם סיום העבודה – גם אם לא מדובר בפיטורים אלא בהתפטרות.

חוק הביטוח הלאומי קובע כי במידה והעובד התפטר בעקבות מצב בריאותי לקוי (שלו או של בן משפחה קרוב) או עקב הרעה משמעותית בתנאי העבודה שלו – הוא ייחשב שעובד שפוטר ולא התפטר. במקרה כזה, העובד יוכל לקבל דמי אבטלה ללא זמן המתנה (ואף עשוי להיות זכאי גם לפיצויי פיטורים מהמעסיק).

 

עובדת שהתפטרה לאחר לידה

דוגמה למקרה שהוכר בבית הדין הארצי לעבודה ככזה שמזכה בדמי אבטלה מידיים, הוא למשל עובדת שהתפטרה מיוזמתה ממקום עבודתה, אך עשתה זאת מסיבה עניינית – על מנת לטפל בתינוק שלה לאחר חופשת לידה. במידה והעובדת מצליחה להוכיח כי הסיבה להתפטרותה היא שתנאי העבודה שלה פגעו ביכולתה לטפל בתינוק, היא תהיה זכאית לדמי אבטלה באופן מיידי.

העובדת צריכה להוכיח שמקום העבודה דורש ממנה לעבוד בתנאים שבהם היא לא תוכל לשלב את העבודה עם הטיפול בתינוק – שעות עבודה רבות, משמרות לילה, עבודה בסופי שבוע, עבודה בחגים, דרישה לשעות נוספות כחלק אינטגרלי מהמשרה ועוד.

 

קבלת ייעוץ משפטי

במידה ואתם מעוניינים להתפטר מעבודתכם עקב סיבה עניינית (כאמור, מצב בריאותי לקוי שלכם או של אחד מבני משפחתכם, או הרעה בתנאי העבודה) – מומלץ לפנות לעורך דין לדיני עבודה עוד בטרם ההתפטרות, על מנת לבחון שאתם אכן זכאים לדמי אבטלה מידיים (ואולי אף לפיצויי פיטורים).

עורך דין אדרת מתמחה בין היתר בנושאי זכויות עובדים, שכר עבודה וביטוח לאומי – ולכן הוא יוכל להעניק לכם את הסיוע המקצועי והמקיף ביותר בעניין פיטורים מהעבודה והזכאות לדמי אבטלה. הייעוץ הראשוני ניתן ללא עלות, ובו תוכלו לברר מולו האם אתם עומדים בתנאים הכלליים של ביטוח לאומי לקבלת דמי אבטלה, והאם גם במקרה של התפטרות תוכלו לקבל את דמי האבטלה באופן מיידי.

במידה ואתם אכן זכאים לכך – עורך הדין ילווה אתכם לאורך כל ההליך, ידאג שלא יקופחו זכויותיכם ושהמעסיק שלכם פועל כפי שמצופה ממנו וכפי שהחוק דורש.

 

קבלת כסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *