מהו אישור משטרה על היעדר עבירות מין

תוכן עניינים

כל אדם שנאשם או הורשע בעבירות מין, מנוע מלהיות מועסק בשורה של משרות ותפקידים. לרוב מדובר בתפקידים שיש להם נגיעה לבני נוער או קבוצות אחרות שעלולות להימצא בסיכון אם בסביבתם המיידית נמצא אדם שהורשע או נחשד בביצוע עבירות מין.

על מנת להימנע ממצבים כאלה מנפיקה משטרת ישראל אישור משטרה על היעדר עבירות מין למי שאמורים להיות מועסקים במשרות מהסוג האמור לעיל. מהו אישור משטרה על היעדר עבירות מין בעצם? מתי נדרשת הצגת אישור מהסוג הזה? אילו תפקידים מחייבים את המועמד להציג למעסיקים הפוטנציאליים שלו אישור כזה?

כיצד יכול עורך דין פלילי לסייע בהשגת אישור כזה? בשורות להלן נרחיב את היריעה על אישור פשוט לכאורה, שעשוי למנוע קשת רחבה של בעיות.

קישור להורדת טופס אישור משטרה על היעדר עבירות מין

 

אישור משטרה על היעדר עבירות מין – מה זה בעצם

אחד המצבים הבעייתיים ביותר שכבר התרחשו לא פעם בעבר, הוא מצב שבו עבריין מין מורשע, או מי שתלויות ועומדות כנגדו האשמות בגין עבירות מין, הועסק בעבודות שבהן הוא בא במגע עם מבוגרים או בני נוער בנסיבות שעלולות להעניק לו הזדמנות של ממש לבצע בהם עבירות מין.

המחוקק מבקש למנוע ככל האפשר מצבים כאלה. לפיכך החוק מחייב מי שאמור להיות מועסק בתפקידים ספציפיים או במקומות עבודה מסוימים, לקבל מראש אישור משטרתי המעיד על מי שנושא אותו שלא תלויות נגדו האשמות בגין עבירות מין כאמור לעיל.

האישור הזה מעיד, ככל שהדבר אפשרי, שעד למועד הדשת הבקשה לא אירעו שום אירועים הקושרים את מקבל האישור לביצוע עבירות מין מכל סוג שהוא.

 

הידעת? ישנם מעסיקים בישראל המנועים מהעסקת עברייני מין מורשעים

כל אדם שמגיש מועמדות למשרה הדורשת אישור משטרה כאמור לעיל, חייב להציג אותו כחלק מהדרישות הקדמיות לקבלה לעבודה. על מנת למנוע מצב שבו אדם התקבל לעבודה ללא הצגת אישור מתאים, החוק מחייב גם מעסיקים במשרות שיש בהן משום סיכון לעבריינות מין, לדרוש מהמועמד למשרה שיש בה מוטיבים של סיכון, לדרוש מהמועמד להציג בפניהם את האישור המתאים.

ללא אישור כזה, חל איסור להעסיק עובדים חדשים במשרות האמורות, גם אם לכאורה מדובר באנשים שההתאמה שלהם למשרה היא גבוהה מאוד.

 

מתי נדרשת הצגת אישור משטרה על היעדר עבירות מין

אישור משטרה על היעדר עבירות מין, נדרש ממי שמגיש מועמדות למשרה שבמהלכה העובד נחשף לאנשים אשר נמנים עם קבוצות סיכון מסוימות שיכולות לשמש מטרה לסטיות המיניות של מי שנאשם והורשע בביצוע עבירות מין.

להלן רשימה חלקית של קבוצות האוכלוסייה הללו ומקומות עבודה שאמורים לחייב כל מועמד להציג אישור משטרתי כזה:

  1. אישור משטרה לעבודה עם קטינים:  בתחילת שנת 2003 נכנס לתוקף חוק האוסר העסקה של עברייני מין במגוון רחב של מקומות עבודה. בין השאר מדובר בפנימיות, בתי ספר, תנועות נוער, גני ילדים, משפחתונים ורשימה ארוכה של מוסדות דומים. המשות, לכל המוסדות הללו היא, כמובן, הנגיעה שלהם לעבודה עם ילדים ובני נוער. בנוסף, כלל המחוקק בקטגוריה הזאת גם מכוני כושר, גני חיות, גני שעשועים וכן הסעות קטינים.
  2. אישור משטרה לעבודה בבתי חולים ומוסדות רפואיים: גם מי שמועמד לעבודה בבית חולים או במוסד רפואי כלשהו, לרבות מוסדות גריאטריים, הדרש להציג אישור על היעדר עבירות מין.
  3. אישור לעבודה עם בעלי מוגבלויות: סוג אחר של מוסדות שאמורים לדרוש את האישור האמור הם מוסדות גריאטריים או כאלה שמעניקים מחסה ושירות לחסרי ישע: מעונות לבעלי מוגבלויות, מועדונים לנכים, הסעות לנכים, בתי חולים סיעודיים ועוד מקומות דומים. המקומות הללו מעניקים מחסה וביטחון לאנשים שהם חברי ישע, גם אם דרגת חוסר הישע שלהם משתנה. אנשים כאלה אינם יכולים להגן על עצמם בפני עברייני מין, שבחלק ניכר מהמקרים כופים את עצמם על הקורבנות.

 

אישור משטרה על היעדר עבירות מין – מדוע הוא נדרש דווקא במקומות המצוינים לעיל

אחד המאפיינים של עברייני מין, היא הנטייה שלהם לבצע את העבירות שלהם דווקא באנשים שהם חסרי ישע ואינם יכולים להגן על עצמם בכוחות עצמם. לכאורה, עברייני מין יכולים לנסות לבצע עבירות מין בכל מקום. אבל נקודת המוצא של המחוקק היא שבדרך כלל, מעבר למקומות שמצוינים בהוראת החוק, כל מי שנעשה ניסיון לבצע בו עבירת מין, יתקומם ולא יניח לתוקף לבצע את זממו.

במקומות שצוינו לעיל ומקומות רבים נוספים, היכולת של נפגעי העבירה להתנגד היא נמוכה. לכן, מצא לנכון המחוקק לוודא שאך ורק אנשים מתאימים יתקבלו לעבודה. הדרך הטובה ביותר לוודא שרק אנשים מתאימים יתקבלו, היא לוודא לכל הפחות מי שמתקבל לעבודה לא יוכל להיות בעל עבר של עבירות מין.

 

כיצד עורך דין פלילי יכול לסייע בהשגת אישור המשטרה על היעדר עבירות מין

למעשה, אישור על העדר עבירות מין ניתן למי שלא הורשעו בביצוע עבירת מין. עם זאת, יש מצבים רבים שבהם המשטרה לא מעניקה אישור כזה, אף שלכאורה אין מניעה לקבל אותו. למשל – מי שנחקר בהקשר לביצוע עבירת מין, עשוי להיות מנוע מלקבל אישור כזה.

מאחר וקשת האפשרויות היא רחבה, ומאחר שלעיתים קרובות האישור הזה הוא ההבדל בין להיות מועסק או להיות מבטל, אין פלא שאנשים מוכנים לעשות הרבה כדי לקבל את האישור. פנייה לעורך דין פלילי המתמצא בתחום יכולה לצלוח את ההתנגדות של המשטרה ולאפשר למאן דהוא לקבל אישור, על סמך העובדה שהוא מעולם לא הורשע בעבירת מין.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

עורך דין מחויך
ייעוץ חינם עם עורך דין

המידע על מערכת המשפט הוא אינסופי. אם אינכם בטוחים לגבי סוגייה משפטית, צרו קשר וקבלו ייעוץ חינם עם עורך דין מנוסה!

מידע נוסף
חובת לבישת חליפה בבית משפט

כאשר מדובר בעורכי דין, כללי לשכת עורכי הדין (מדי משפט) מחייבים את עורך הדין, כאשר הוא מופיע בבית משפט, ללבוש "מדי משפט" שכוללים – חולצה

האם יש השפעה כלכלית במשפט מתומלל

תמלול הקלטות מסוגים שונים משפיעות הן בהכרעת הדין, והן כשימוש לפרוטוקול המכסה מבחינה משפטית. במאמר הבא לעסוק ונעמיק בשאלות כמו: איך הקלטות יכולות להטות את

4 שלבים לתביעות נגד משרד הביטחון

כשמדובר בהגשת תביעה נגד משרד הביטחון, ישנם כמה שלבים שכל אחד צריך לעבור. לפני שנתחיל בפירוט, חשוב לנו לציין כי זהו תהליך שעלול לקחת זמן

האם משרד פרסום נחשב כהוצאה מוכרת?

בעלי עסקים וחברות נדרשים לעמוד בלא מעט חובות: הם צריכים לדווח באופן קבוע לרשויות המס ולשלם מיסים, צריכים לעבוד על פי תקנות וכללים אדמיניסטרטיביים, להגיש