מה הם השלבים לעריכת צוואה?

תוכן עניינים

האם אתם נמצאים בשלב בחייכם בו אתם מעוניינים בעריכת או כתיבת צוואה? זה הזמן לבצע את זה כמו שצריך. עריכת צוואה היא לא רק מסמך שמארגן את רכושו של המצווה, אלא גם מארגן את חייהם של הקרובים אליו, בעלי הזיקה לקבלת הרכוש העתידי של הנפטר. צוואה מונעת סכסוכים משפחתיים ויכולה לעזור בחלוקת העיזבון. מה הם השלבים לעריכת צוואה? במאמר זה נסביר לכם.

 

מה היא עריכת צוואה?

עריכת צוואה או כתיבת צוואה למעשה היא פעולה שמתבצעת על ידי המצווה, האדם שהצוואה שייכות לו. המטרה שלה היא כתיבת מסמך שמכילה הוראות אחרונות כיצד לפעול בנוגע לחלוקת רכושו והירושה לאחר פטירתו.

עריכת הצוואה וכתיבתה נעשית באמצעות רישום הוראות או אמירות שקובעות כיצד רכושו יחלוק ליורשיו של המצווה. במידה ולא קיימת צוואה, הרכוש יחלוק לפי חוק הירושות שחוקק במדינת ישראל.

את הצוואה ניתן לכתוב ולערוך לבד או באמצעות עורך דין. גם אנשים הבטוחים בחייהם כי לא תהיה איזושהי התנגדות עתידית לצוואה, עדיף שישתמשו בשירותי עו"ד מומחה בתחום למען הסר ספק. אם קל וחומר, הינכם נשואים בפעם השנייה או השלישית או יודעים כי תהיה התנגדות כלשהי לצוואה, ודאו כי הצוואה נחתמה תחת עורך דין ושהיא נכתבה בעודכם צלולים.

משרד עו"ד גיא קמרי יכול לעזור לכם בכתיבת ועריכת צוואה. הגנה על הצוואה ועל הכתוב בה יכול למנוע סכסוכים רבים לאחר מותכם. שימו לב כי הצוואה אינה תלויה רק ביורשים הטבעיים שיש לכל אדם, הצאצאים, אלא גם בבני הזוג, הילדים והמשפחה המורחבת עצמה. צוואה בסופו של דבר היא מסמך משפטי עם כוח גדול שיכול לשנות חייהם של רבים.

 

שלבים בכתיבת צוואות

  • צוואה בפני עורך דין – צוואה בפני עורך דין הינה צוואה בפני רשות משפטית. הצוואה יכולה להיכתב בפני שופט, רשם בית המשפט, עורך דין נוטריון או הרשם לענייני ירושה. לרוב נבחר לכתוב את הצוואה בפני עורך דין נוטריון העוסק בצוואות. לאחר כתיבת הצוואה המצווה יציג בפניהם את צוואתו והם מתירים את הכתוב ואת העובדה שזו צוואתו. לאחר מכן מעניקים אישור וחותמת משפטית לצוואה. צוואה כזו היא כמעט בגדר הבלתי ניתנת לשינוי לאחר המוות ותישמר איתנה כפי שהיא.
  • צוואה בעל פה – צוואה בעל פה נעשה בנסיבות קיצוניות, בעת שהמצווה חולה מאוד ונמצא על ערש דווי ועומד בפני סכנת חיים אמיתית שלא נותנת לו הזדמנות לכתוב צוואה. במצבי קיצון שכאלה המצווה אומר את צוואתו לשני עדים, אלו אמורים לרשום את דבריו ככל הניתן. לאחר כתיבת הדברים העדים צריכים להפקיד את הנאמר בידי רשם הירושות של המדינה. במידה והמצוה יוצא מכלל סכנה צוואתו תקפה ל-30 יום, ולאחר מכן בטלה. במידה והמצווה נפטר, זוהי צוואתו האחרונה.

משרד עוד גיא קמרי

עורך דין מחויך
ייעוץ חינם עם עורך דין

המידע על מערכת המשפט הוא אינסופי. אם אינכם בטוחים לגבי סוגייה משפטית, צרו קשר וקבלו ייעוץ חינם עם עורך דין מנוסה!

מידע נוסף
חובת לבישת חליפה בבית משפט

כאשר מדובר בעורכי דין, כללי לשכת עורכי הדין (מדי משפט) מחייבים את עורך הדין, כאשר הוא מופיע בבית משפט, ללבוש "מדי משפט" שכוללים – חולצה

האם יש השפעה כלכלית במשפט מתומלל

תמלול הקלטות מסוגים שונים משפיעות הן בהכרעת הדין, והן כשימוש לפרוטוקול המכסה מבחינה משפטית. במאמר הבא לעסוק ונעמיק בשאלות כמו: איך הקלטות יכולות להטות את

4 שלבים לתביעות נגד משרד הביטחון

כשמדובר בהגשת תביעה נגד משרד הביטחון, ישנם כמה שלבים שכל אחד צריך לעבור. לפני שנתחיל בפירוט, חשוב לנו לציין כי זהו תהליך שעלול לקחת זמן

האם משרד פרסום נחשב כהוצאה מוכרת?

בעלי עסקים וחברות נדרשים לעמוד בלא מעט חובות: הם צריכים לדווח באופן קבוע לרשויות המס ולשלם מיסים, צריכים לעבוד על פי תקנות וכללים אדמיניסטרטיביים, להגיש