תביעות קטנות בהקשר של עוולות חברות סלולאריות וחברות אינטרנט

תוכן עניינים

על פי המועצה הישראלית לצרכנות, חברות התקשורת עומדות בראש רשימת התלונות כבר מספר שנים, והדבר נובע ממגוון סיבות.

תלונות רבות עוסקות בחיוב על שירותים שכלל לא סופקו, בירוקרטיה מסואבת בתהליך ההתנתקות מהשירות, וכמובן, הטעיית צרכנים ופערים בין השירותים המוצעים לאלו שהתקבלו בפועל.

תזכורת לכך קיבלנו בפרשייה האחרונה הנוגעת לחברת "בזק", שהטעתה את לקוחותיה בנוגע למהירות הגלישה אותה סיפקה הלכה למעשה.

אמנם הראשות להגנות הצרכן קנסה את החברה, אך מה שהצרכן אינו מודע אליו, היא העובדה כי בתי המשפט לתביעות קטנות בדרך כלל יפסקו לטובת הלקוח, מתוך ההכרה ביחסי הכוחות הלא – שוויוניים. לכן, במקרה של עוול, מומלץ לפנות לעו"ד לתביעות קטנות שידאג להבטיח את כל התנאים על מנת להבטיח את הצלחת התביעה, ואת הפיצוי המירבי ביותר. מכאן שמאמר זה יציג מקרים בהם ניתן לתבוע את חברות התקשורת בבתי משפט לתביעות קטנות.

 

פער בין סכום העסקה לחיוב בפועל

חיובים שגויים, גביית יתר, והטעיה והסתרה של "האותיות הקטנות" בעסקה הינן תופעות רווחות במערכת היחסים בין הצרכן לחברות התקשורת הגדולות. תיקון רישיון הסלולר לשנת 2011 מחייב את חברות התקשורת למסור לצרכן את חוזה העסקה, ותקציר העסקה יחד עם מפרט הרכישות. במידה ועולה אי התאמה בין החתום בהסכם הרכישה לבין החיובים בפועל, גם בחלוף מספר שנים, ניתן לתבוע את החברה בבית משפט לתביעות קטנות.

בנוסף לכך, גם קשיים בקבלת פיצוי מהחברה באופן עצמאי על אותם חיובים שגויים ואי סדרים בעסקה, מהווים עילה לתביעה בבית משפט לתביעות קטנות. יתר על כן, חיוב של משתמשים "רדומים" או "קפואים" ללא ידיעת הלקוח, גם כן מהווה עילה לתביעה בבית דין לתביעות קטנות. מספר מקרים שבהם נגבה תעריף חריגה שלא מצוין בהסכם או חורג מהכתוב בהסכם, גם כן הבשילו לתביעה שהוכרעה לטובת הצרכנים. כמובן שכאשר צרכן משלם על מוצר שלא קיבל, תוך שהדבר נודע לו לאחר תקופת זמן ממושכת, יכול הוא גם כן לתבוע את החברה בבית דין לתביעות קטנות.

 

פער בין השירות שהוצע לזה שסופק בפועל

חברות תקשורת רבות מספקות שירותי אינטרנט ללא ווידוא תשתית מתאימה למתן השירות, ובכך, פעמים רבות מטעות את הצרכן לרכישת חבילה שכלל אינו יכול לקבל. זאת ועוד, ישנם מקרים בהם הבטחות בעל פה שניתנו בידי נציגי שירות במסגרת רכישת מכשיר או חבילת אינטרנט, כלל אינן מפורטות בעסקה. במקרים הללו, בהימצא ההקלטות והמסמכים המתאימים, יכול אדם לדרוש פיצוי דרך תביעה בבית דין לתביעות קטנות.

 

התנתקות משירותי חברת התקשורת

מרבית חברות התקשורת מערימות קשיים על לקוחות להתנתק משירותיהן למרות שהדבר נוגד את החוק להגנת הצרכן. במידה ובקשת ניתוק עברה בכתב, וחברת התקשורת המשיכה לחייב את הצרכן, מהווה הדבר עילה לתביעה בבית דין לתביעות קטנות. הפיצוי הינו פיצוי עונשי ויכול להגיע לעשרות אלפי שקלים גם ללא הוכחת נזק, ובמידה ונגרם נזק, גם הוא ישוכלל בסכום הפיצוי.

 

סיכום

היות ותופעות אלה הינן תופעות נרחבות בתחום התקשורת הישראלי, היוועצות והגשת תביעה בעזרתו של עורך דין תביעות קטנות יכולה להקל את התהליך, ולמקסם את התמורה שלו. ניסיונם בדבר המסמכים וההוכחות שיש לספק, לצד ידיעתם בדבר סכומי פיצוי מתאימים, שלעיתים יכולים להיות גבוהים ממה שהצרכן הממוצע מכיר, הופכים את עזרתם למשתלמת במיוחד.

 

מאזניים

עורך דין מחויך
ייעוץ חינם עם עורך דין

המידע על מערכת המשפט הוא אינסופי. אם אינכם בטוחים לגבי סוגייה משפטית, צרו קשר וקבלו ייעוץ חינם עם עורך דין מנוסה!

מידע נוסף
חובת לבישת חליפה בבית משפט

כאשר מדובר בעורכי דין, כללי לשכת עורכי הדין (מדי משפט) מחייבים את עורך הדין, כאשר הוא מופיע בבית משפט, ללבוש "מדי משפט" שכוללים – חולצה

האם יש השפעה כלכלית במשפט מתומלל

תמלול הקלטות מסוגים שונים משפיעות הן בהכרעת הדין, והן כשימוש לפרוטוקול המכסה מבחינה משפטית. במאמר הבא לעסוק ונעמיק בשאלות כמו: איך הקלטות יכולות להטות את

4 שלבים לתביעות נגד משרד הביטחון

כשמדובר בהגשת תביעה נגד משרד הביטחון, ישנם כמה שלבים שכל אחד צריך לעבור. לפני שנתחיל בפירוט, חשוב לנו לציין כי זהו תהליך שעלול לקחת זמן

האם משרד פרסום נחשב כהוצאה מוכרת?

בעלי עסקים וחברות נדרשים לעמוד בלא מעט חובות: הם צריכים לדווח באופן קבוע לרשויות המס ולשלם מיסים, צריכים לעבוד על פי תקנות וכללים אדמיניסטרטיביים, להגיש