איך מכריעים על משמורת משותפת?

בשנים האחרונות נראה שהליך הגירושין הפך לפשוט יותר, וזוגות רבים בוחרים ללכת בדרך זו בעת שמתעוררות בעיות במערכת היחסים, שלא ניתנות לפתרון או לגישור. דעות רבות רווחות בנוגע לסיבות שבגינן גירושין הם נפוצים יותר, אך השורה התחתונה היא- שתמיד מומלץ לבצע גירושין בצורה חלקה וללא מלחמות מיותרות, קל וחומר כשילדים מעורבים בעניין. עד לפני כמה שנים, נטיית בתי המשפט הייתה לפסוק משמורת לטובת האם ברוב המקרים, כשהאב רשאי לפגוש את ילדיו במועדים שתדירותם קבועה. לאחרונה הנטייה היא דווקא לעודד משמורת משותפת על הילדים. מהי משמורת משותפת ואיך מכריעים לטובתה?

מגמת הגירושין בשנים האחרונות

גירושין הפכו להליך נפוץ בשנים האחרונות, ויש דעות חלוקות בעניין הסיבה לכך. יש הטוענים שהדור של היום מחפש את הדרך הקלה כשמתעוררים קשיים, יש הטוענים שתרבות ה"אינסטנט" שינתה את אורח החיים הזוגי, ויש כאלו שיאמרו שזה פשוט באופנה להתגרש…בכל מקרה ברור לכולנו שהעניין הוא מעט יותר מסובך כשיש ילדים המעורבים בתמונה. כשישנם ילדים על הפרק, הדבר האחרון שאנו מעוניינים הוא להציב אותם בין הפטיש לסדן, ונרצה שהם יושפעו כמה שפחות מהעניין. לאחר שהוחלט על גירושין, זוגות רבים הולכים למגשר או עורך דין, ואלו יוצרים עבורם הסכם גירושין שאותו ניתן להגיש לבית הדין הרבני או בית המשפט. הסכם כזה עוזר להימנע מאי הבנות ובעיות עתידיות לגבי הרכוש, המשמורת על הילדים, תשלומי המזונות, ועוד.

משמורת משותפת

"משמורת" היא למעשה הזכות של הורה לבלות עם ילדיו, והחובה לדאוג לכל צרכיהם מא' ועד ת'. משמורת משותפת היא למעשה חלוקה שווה של זמן הבילוי של כל הורה עם ילדיו. להבדיל מפעם, כשהיה נהוג לפסוק לטובת האם משמורת, והאב היה פוגש את ילדיו מספר ימים יחסית מועט במהלך החודש, היום נטיית בתי המשפט שונה לחלוטין. עם השנים הובן, כי הילד זקוק לקשר שוטף עם שני הוריו, ושניהם צריכים לשאת באחריות על הגדילה והחינוך שלו. מסיבה זו, במידה ושני ההורים כשירים לשאת באחריות זו- בתי המשפט לרוב יפסקו משמורת משותפת על הילדים. חשוב לציין שמבחינה חוקית- אין הדבר אומר שהאב פטור מתשלום המזונות, היות וזוהי חובתו המשפטית בכל מקרה…בכל מקרה- הסדרים אחרים הם אפשריים, במידה ונערך הסכם גירושין מסודר, בשיתוף פעולה וגמישות של שני הצדדים.

הליך הגירושין הוא אינו נעים, ומשמעותו פירוק של המשפחה. כיום הגירושין הם נפוצים הרבה יותר מפעם, ולרוב אין הם כרוכים במלחמות משפטיות מתישות. זוגות רבים בוחרים לערוך הסכם גירושין מסודר, על מנת "לפרק את החבילה", בצורה הנקייה ביותר. חלק ממגמה זו כוללת גם משמורת משותפת על הילדים, שרוב בתי המשפט נוטים לפסוק לטובתה. משמורת משותפת מאפשרת לילד לבלות זמן שווה עם הוריו, ולרוב מהווה פתרון טוב לסוגיית המשמורת.

הורים וילדים

השארת תגובה