הסכם ממון – לא לעשירים בלבד

באופן לא מפתיע, רוב הסכסוכים הקשים בהקשר של גירושין הם או על כסף או על ילדים. אך האמת היא שדווקא את הסכסוכים בנושאים הללו אפשר למנוע, או לפחות לצמצם, די בקלות, אם רק חושבים על זה מראש. אז גם אם עד עכשיו שמעתם על הסכמי ממון רק בהקשר של בעלי הון, כדאי שתקראו את מה שיש לנו להגיד לכם.

 

מה זה הסכם ממון?

הסכם ממון הוא מעין ביטוח, עושים אותו ומקווים שלעולם לא תצטרכו להשתמש בו. אך אם חלילה יגיע מצב שכן תצטרכו אותו, הוא יכול לחסוך לכם זמן, כסף והרבה רגשות שליליים. בניגוד למשתמע משמו, בהסדר הממון יכולים להיות מוסדרים עניינים הקשורים גם לילדים המשותפים, בתנאי שהוא נערך לאחר שכבר יש כאלו.

 

למי הוא נועד?

תתפלאו, אבל הסכם ממון לא נועד רק למי שמגיע עם נכסים רבים לקשר. לעיתים דווקא אנשים הנמצאים במעמד הביניים הם אלו שלא יכולים להרשות לעצמם לאבד את הבית של סבתא שקיבלו בירושה, הנכס היחיד שהם בעליו. מי שאינו עשיר גם לא יכול להרשות לעצמו הליך שיפוטי ארוך, ובהתאם גם יקר, ולכן הסכם ממון יהיה פתרון מושלם בשבילו. אנשים הנמצאים בפרק ב' לחייהם בדרך כלל יפנו לפתרון הזה ללא היסוס. בכל זאת, הזיכרון ממה שקרה בפעם הקודמת עוד צרוב בהם עמוק.

 

איך עורכים הסכם ממון?

הסכם ממון הוא חוזה לכל דבר ועניין, ולכן כדאי לא לנסות לערוך אותו בעצמכם. פנייה לעורך דין תעלה לכם מעט עכשיו, ותחסוך לכם הרבה זמן וכוחות אחר כך. רצוי כמובן לפנות לעורך דין המגיע מהתחום של דיני משפחה, מבין את הרגישות שבעניין ויודע לנהל את העסק בצורה חכמה. תאמינו לי שאתם לא רוצים להתחיל את חיי הנישואין שלכם בוויכוחים כלכליים מרים. כדי שלהסכם יהיה תוקף משפטי הוא חייב לשאת חתימה של עורך דין אם נערך לפני הנישואין, או אישור בית משפט אם נערך אחריהם.

 

למה כדאי?

כמו כל ביטוח, גם הסכם ממון לא מכסה כל סיטואציה. אכן ייתכנו מצבים בהם למרות שערכתם הסכם כזה הגירושין עדיין יהיו מכוערים. למרות זאת, עדיין ניתן לומר שהסכם ממון איכותי מצמצם משמעותית את הסיכון לכך. מדובר בהליך פשוט וזול יחסית אך עם פוטנציאל מניעת נזק עצום.

 

סיכום

החיים מפילים עלינו לפעמים צרות. מרבות מהן מקובל מאוד להתגונן באמצעות ביטוח, מאחרות פחות מקובל, לא תמיד מתוך הצדקה ממשית. גירושין זה עסק שעלול להיות בעל השלכות כלכליות ורגשיות עצומות עליכם ועל הסובבים אתכם. כדאי להתכונן מראש לתרחיש כזה, שהוא כלל לא דמיוני, וקורה לאחד מכל שלושה זוגות בישראל. קחו את גורלכם בידכם, בין שאתם כבר נשואים ובין שאתם עומדים להתחתן, פנו לעורך דין שמתמחה בנושא וערכו הסכם ממון. עלות שכר הטרחה והאי נעימות של ההווה יכולים להשתלם לכם מאוד בעתיד.

לפרטים נוספים: עו"ד הלנה כאן לשירותכם.

הסכם גירושין

השארת תגובה