מהו שטר חוב בשכירות דירה ואילו סוגים יש?

שטר חוב הוא אופציה מקובלת ונפוצה בחוזה שכירות להבטחת קיום תנאי חוזה השכירות.

לפי שטר החוב, במידה והשוכר מפר מהותית את החוזה, עליו לשלם סכום שמוגדר מראש למשכיר.

השכר הוא התחייבות בכתב שנחתמת על ידי השוכר והמשכיר.

במאמר זה נפרט על סוגים שונים של שטרות חוב, על מנת לעזור לכם לצלוח את הסכם השכירות הבא שתחתמו עליו.

 

שטר חוב עם/ללא ערבים? 

בעל הדירה יכול לבחור האם הוא מעוניין ששטר החוב יהיה חתום על ידי ערבים או לא.

ערבים הם קרובי משפחה או חברים של השוכר אשר ערבים לחוזה, ואחראיים על כך שלא יופר.

שטר חוב עם חתימת ערבים הוא האופציה הנפוצה ביותר, והמועדפת על בעלי דירה.

נהוג להחתים שניים או שלושה ערבים.

ההחתמה עוזרת למשכיר, ונותנת לו ביטחון בכך שהשוכרים אכן יעמדו בחוזה.

פחות מומלץ להשתמש בשטר חוב שאינו חתום על ידי ערבים, כיוון שבאופציה זו למשכיר יש חוסר בגיבוי מאנשים נוספים שאינם

הדיירים החדשים בדירתו.

 

שטר חוב סחיר או לא? 

בעל הדירה רשאי גם לבחור האם הוא מעוניין ששטר החוב יהיה סחיר או לא סחיר. כאשר שכר החוב הוא סחיר, המשמעות היא שהמשכיר רשאי למכור את שטר החוב לגורמים אחרים. גורמים אלו יכולים להיות מסוכנים ואף עבריינים. עבור שוכרים חשוב מאוד לוודא כי על שטר החוב מצוין כי הוא "לא סחיר", וכך תוכלו למנוע אי נעימויות.

 

חלופות לשטר חוב 

שטר חוב היא אופציה אחת לבטוחה, אך ישנן אופצית נוספות שכדאי לשקול לפני שבוחרים בה. ישנן בטוחות שטובות יותר למשכיר, ובטוחות שטובות יותר לשוכר, ועל בעל הדירה להחליט על השיקולים שהוא מפעיל בעת בחירת הבטוחה.

חלופה אחת היא החתמת ערבים, אופציה נוחה מאוד עבור השוכרים כיוון שאינה כוללת התחייבות כספית. אולם למשכיר אפשרות זו עלולה להיות בעייתית, כיוון שאין ערובה לכך שהשוכרים אכן בעלי מצב כלכלי שיאפשר להם לעמוד בהתחייבותם במידה וזה יידרש.

חלופה נוספת היא צ'ק ביטחון, כלומר צ'ק פתוח או על סכום של עד שלושה חודשי שכירות שמועבר למשכיר על ידי השוכרים במעמד חתימת החוזה. המשכיר רשאי לפדות את הצ'ק אם השוכרים עוברים על תנאי החוזה. אפשרות זו טובה למשכיר כיוון שהוא יודע שהוא יכול לפדות את הצ'ק בכל שלב שבו יופר החוזה, אך מהווה סיכון לשוכר, כי עליו לסמוך על בעל הדירה שלא יפדה אותו ללא סיבה מוצדקת.

אופציה פחות מקובלת היא פיקדון במזומן שמועבר למשכיר על ידי השוכרים. כמובן שזוהי אופציה מצוינת עבור המשכיר, כיוון שבניגוד לצ'ק, השוכרים לא יכולים לבטל את השימוש במזומן. נדרשת רמת אמון גבוהה בין השוכרים למשכיר, וסביר ששוכרים רבים לא יסכימו לפיקדון במזומן. כעת כשאתם מכירים את האלטרנטיבות השונות לשטר חוב, אתם מוזמנים לעיין בשטר חוב להורדה, ולהתרשם בעצמכם.

חתימה ומפתחות

השארת תגובה