3 הליכים משפטיים שחשוב להכיר במקרה של מחלה סופנית

תוכן עניינים

מחלות סופניות נפוצות מאוד ובדרך כלל נובעות מבעיות רפואיות. ישנם מספר חוקים ספציפיים הקשורים למחלה סופנית שכדאי לעקוב אחריהם כדי למנוע חוסר הבנה לאחר מות החולה, פגיעה בזכויות החולה או פגיעה בימים הנותרים. הם חשובים ביותר ועדיין לא קשים במיוחד לביצוע. אז מה הם ההליכים המשפטיים החשובים למחלות סופניות?

 

מי נחשב חולה סופני לפי החוק?

קודם כל, קביעה של חולה כחולה סופני נקבעת על ידי רופא אחראי, רופא מומחה או מנהל מחלקה רפואית בעל הסמכה מהסוג. מעבר לזה, חולה סופני מוגדר בחוק ככזה שאובחן על ידי רופא מומחה עם מחלה חשוכת מרפא שגם עם הענקת טיפול רפואי לא ישרוד מעבר לשישה חודשים – או ככזה עם כשל מערכתי שלא מאפשר לא מחיה של מעבר לשבועיים.

 

אילו מחלות נכללות בהגדרה של מחלה סופנית?

ישנן מחלות שונות המוגדרות בהכללה של מחלות סופניות – ביניהן מחלות שיתוק שרירים קשות ושונות (כמו ALS בשלבים מתקדמים), מחלות זיהומיות קשות, כשלים של איברים כמו ריאות או לב, סוגי סרטן שונים (כמו סרטן הלבלב או גליובלסטומה בשלבים מתקדמים) ועוד רבים.

ישנם טיפולים שונים למחלות אלה שלפעמים עוזרים ומסייעים בהימנעות מהגעה למצב סופני – טיפולים שונים כמו טיפולי הקרנות לחולי סרטן, טיפול במכשיר אופטיון לחולי גליובלסטומה ונוספים – אך לפעמים הגעה למצב זה בלתי נמנעת). בכל מצב יש להיוועץ ברופא מומחה ועורך דין בנוגע להתחלת הליכים משפטיים.

 

מהם ההליכים המשפטיים החשובים למחלות סופניות?

הסדרת ענייני צוואה וירושה באמצעות עורך דין

חולים קשים שונים לרוב לא ירצו להשאיר אחריהם את משפחתם או קרוביהם באפלה, ולכן הסדרה של עניינים כספיים, צוואה מסודרת והסדרת חובות זהו עניין חשוב ומאוד דחוף, ומומלץ ביותר להסדיר הכל תוך התייעצות עם הקרובים ועורך דין, לתהליך חלק שלא ישאיר בעיות לקרובים.

 

הסדרה של החלטות במקרה של הזדקקות לסיוע

הליך משפטי נוסף שצריך להסדיר משפטית לפני הדעה למצב קריטי זה בנוגע למבצעי החלטות והליך טיפול בעת מצב של דרישה להחייאה או חיבור למכונת הנשמה. זה יכול להיות דברים כמו מייפה כוח – לקבלת החלטות חשובות, אישור הוראה רפואית שאין לבצע החייאה במצב הדורש אותה (יש כאלה שמעדיפים לא לקבל החייאה במצב סופני, ונדרשת חתימה רשמית) ודברים נוספים בנושא.

 

דרישה משפטית של זכויות והטבות בטיפולים וברגעים אחרונים של המטופל

דברים כמו מקום מחייה, טיפולים שונים ותנאי מחייה בתקופה האחרונה של חיי המטופל הם עניינים חשובים שיכולים להשפיע משמעותית על תחושת החולה ונוחותו, ולכן חשוב לזכור שהוא בעל זכויות רבות, הקלות שונות בתשלומי טיפולים ובעל יכולת לדרוש תנאים טובים בימים האחרונים. אם לא ניתנים כל אלה ניתן לפנות להליך משפטי.

 

סיכום

במקרה של מחלה סופנית, למרות כל הבלאגן שסובב חשוב להכיר ולהשתמש בהליכים המשפטיים הקיימים להגנה על חולים סופניים – בסופו של דבר הם רק מועילים ומסייעים בקבלת תקופה אחרונה נוחה ככל האפשר תוך שמירה על הסובבים ועל החולה בעת התהליך.

מחלה סופנית

עורך דין מחויך
ייעוץ חינם עם עורך דין

המידע על מערכת המשפט הוא אינסופי. אם אינכם בטוחים לגבי סוגייה משפטית, צרו קשר וקבלו ייעוץ חינם עם עורך דין מנוסה!

מידע נוסף
ליגת העל בפורטוגל – חוויה בלתי נשכחת

מה זה גילוי מרצון? פורטוגל הפכה בשנים האחרונות לאחת המדינות הפופולריות ביותר למטרות תיירות ומגורים, אולם רבים אינם יודעים כי בפורטוגל יש תרבות עשירה של

ציטוטים של עורכי דין ותיקים

ציטוטים של עורכי דין ותיקים ברבות השנים הנפיקו עורכי דין מכל רחבי העולם ציטוטים בלתי נשכחים. עו"ד מירי ברונו מערכת המשפט בישראל – שפל חסר

מדבקות למשרד עורכי דין

מעוניינים לעצב מחדש את המשרד שלכם ולהעניק לו מראה חדש ומרענן? מעוניינים לבצע שינוי בחלל המשרד אך חוששים מהזמן הרב הכרוך בשיפוץ כולל? יש לנו

קוסם ליום הולדת במשרד עורכי דין

הרבה דברים השתנו מאז שהודיני הדהים את העולם בפעלולי ההיחלצות שלו, מה שלא השתנה הם ההתרגשות וההנאה שמביאים איתם מופעי קסמים. קוסם ליום הולדת במשרד

מה זה קרן פנסיה נבחרת ולמי זה מתאים

במדינת ישראל, נושא הפנסיה הוא אחד הנושאים היותר מפוקחים ומוסדרים בחוק. עד שנות התשעים של המאה הקודמת, היה חלק ניכר מהעובדים במשק מבוטח באמצעות קרנות

החוקים לגבי העסקת מטפל סיעודי

אחד מההורים שלכם הפך לסיעודי ואתם רוצים לדאוג עבורו למטפל? אם כך, טבעי שתרצו לדעת מה אומר בנושא הזה החוק ואיך אפשר לעשות את הדברים.