דיני התעבורה בישראל מורכבים ומשתנים מעת לעת. הריבוי בתאונות הדרכים מוביל לשינוים בחקיקה הקיימת ונוספות תקנות שונות וסעיפים חדשים על מנת להילחם בתאונות הקטלניות. התחום של דיני תעבורה שייך לחוק הפלילי ומי שעובר עבירות תנועה חמורות יישפט בבית המשפט לתעבורה שמתמחה במקרים מעין אלה. בין הגורמים הנפוצים לתאונות דרכים ניתן למנות מעבר על דיני התנועה אותם נפרט במאמר זה.

 

אי מתן זכות קדימה

בשנים האחרונות אנו עדים למקרים רבים בהם תאונות דרכים עם פצועים והרוגים נגרמו כתוצאה מחוסר במתן זכות קדימה להולכי הרגל או לרכבים. משטרת ישראל ובתי המשפט לתעבורה נוטים לאכוף עבירת אי מתן קדימה ביד קשה עקב הפוטנציאל הגבוה שלה לגרימת תאונות דרכים. בכל מקרה של הסתבכות עם עבירה זו מומלץ לפנות לשירותי עורך דין תעבורה

עורך דין תעבורה

חציית קו הפרדה רצוף

עבירות חציית קו הפרדה רצוף גם כן מהמסוכנות והנפוצות שבהן מעורבות תאונת דרכים. החומרה של עבירה זה משתנה בהתאם למאפייניה. נהיגה משמאל לקו הפרדה רצוף תיענש בקנס בסך 500 ש"ח וצבירת 6 נקודות ואילו עבירה של חציית קו הפרדה תוך כדי עקיפה מסוכנת תגרור כתב אישום ויכולה להוביל גם לפסילת רישיון הנהיגה של הנהג.

 

נהיגה במהירות מופרזת

נהיגה במהירות מופרזת גם כן מגבירה את הקטלניות במקרה של תאונות דרכים. ככל שהמהירות של הרכב גבוהה יותר, הסיכוי להתרחשות תאונה גבוה יותר. בשנים האחרונות מופעלת אכיפה מוגברת של משטרת ישראל, בין היתר באמצעות מצלמות בצמתים ונקודות מועדות לפורענות וגרמי האכיפה מחמירים בענישה בהתאם לחוק. נסיעה במהירות המותרת יכולה להציל חיים בעת תאונה.

 

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות היא אחת מהעבירות החמורות ביותר מבין עבירות התעבורה ובתי המשפט מחמירים מאוד עם נהגים שיכורים. יש קשר ישיר בין נהיגה תחת השפעת סמים ומשקאות משכרים לתאונות דרכים. ככל שריכוז האלכוהול בדם גבוה יותר כושר השיפוט ומהירות התגובה במקרה של מצב חירום פוחתים. החוק אוסר על נהגים מקצועיים לשתות אפילו משקה אחד.

עורך דין תעבורה

שימוש בטלפון הנייד בנסיעה

פקודת התעבורה ותקנות התעבורה מגבילות את השימוש המותר בטלפון נייד בזמן הנהיגה. על פי החוק נאסר על נהג ברכב לאחוז בטלפון הנייד בעת הנהיגה ולעשות בו שימוש אלא באמצעות הדיבורית. עצם האחיזה בטלפון הנייד בעת הנהיגה אסורה ותאונות דרכים רבות נגרמות כתוצאה מהיסח הדעת עקב השימוש בנייד.

 

סיכום נהיגה בהתאם לחוקי התנועה

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בארבע מעבירות התנועה הגורמות לתאונות דרכים רבות בישראל. הקפדה על דיני התעבורה בכל הנוגע למתן זכות קדימה, אי מעבר על קו הפרדה רצוף, נסיעה במהירות המותרת, אי שימוש בנייד והימנעות מנהיגה תחת השפעת אלכוהול יכולה להציל את חייכם. בכל מקרה בהם אתם מואשמים באחת מן העבירות הלו פנו לשירותיו של עורך דין תעבורה.

עורך דין תעבורה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *